V7-6A17D8-057
- Manufacturer Part Number:
- V7-6A17D8-057
- Manufacturer/Brand:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part of Description:
- SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Limit Switches
- Actuator Type :
- Lever, Straight
- Circuit :
- SPDT
- Current Rating (Amps) :
- 5A (AC)
- Differential Travel :
- 0.065" (1.7mm)
- Features :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Force :
- 100gf
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Overtravel :
- 0.146" (3.7mm)
- Pretravel :
- 0.315" (8.0mm)
- Product Status :
- Active
- Release Force :
- 15gf
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V