11SX21-H58
Manufacturer Part Number:
11SX21-H58
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Differential Travel :
0.002" (0.05mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
71 ~ 141gf
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overtravel :
0.004" (0.1mm)
Pretravel :
0.020" (0.5mm)
Product Status :
Active
Release Force :
28gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.058" (Round)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
28 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CBL ASSY RPSMA-RP NTYPE PLUG 24"
    CBL ASSY RPSMA-RP NTYPE PLUG 10'
    FIBER OPTIC CABLE
    FIBER OPTIC CABLE CONN SMA
    FIBER OPTIC CABLE CONN SMA
Catalog related products
  • Omron Electronic Components
    SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
  • Omron Electronic Components
  • Panasonic
    SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 30V
    SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V