UCR006YVPFLR130
- Manufacturer Part Number:
- UCR006YVPFLR130
- Manufacturer/Brand:
- ROHM Semiconductor
- Part of Description:
- RES 0.13 OHM 1% 1/10W 0201
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 0.011" (0.28mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0201 (0603 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 130 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
- Supplier Device Package :
- 0201
- Temperature Coefficient :
- 0/ +300ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%