SK12BAW01/C-UL
- Manufacturer Part Number:
- SK12BAW01/C-UL
- Manufacturer/Brand:
- NKK Switches
- Part of Description:
- SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 125V
- Manufacturer :
- NKK Switches
- Product Category :
- Keylock Switches
- Actuator Type :
- Flat Key
- Angle of Throw :
- 90°
- Circuit :
- SPDT
- Contact Finish :
- Contact Material :
- Silver (Ag)
- Contact Timing :
- Non-Shorting (BBM)
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC)
- Features :
- Epoxy Sealed Terminals
- Key Removable Positions :
- 1 only
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Positions :
- 2
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 12.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-On
- Termination Style :
- Solder Lug
- Voltage Rating - AC :
- 125 V