TL8012-S2110SM
- Manufacturer Part Number:
- TL8012-S2110SM
- Manufacturer/Brand:
- Omron Automation
- Part of Description:
- TL8012-S2, 110VAC, PTL, 3NC+2NO
- Manufacturer :
- Omron Automation
- Product Category :
- Interlock Switches
- Actuator Type :
- Panel Disconnect
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Circuit :
- 5PST-3NC/2NO
- Conduit Thread Size :
- M20 x3
- Current Rating (Amps) :
- 5A (AC), 2A (DC)
- Features :
- Holding Force :
- 204kgf
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Must Operate :
- Must Release :
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 60°C
- Product Status :
- Obsolete
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Solenoid Locking
- Voltage - Supply :
- 110VAC
- Voltage Rating :
- 100VAC, 24VDC