TL5012-2110SM
Manufacturer Part Number:
TL5012-2110SM
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
SWITCH SAFETY 3PST-NC 5A 100V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Interlock Switches
Actuator Type :
Panel Disconnect
Approval Agency :
CE, cULus
Circuit :
3PST-NC
Conduit Thread Size :
M20
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 2A (DC)
Features :
Holding Force :
102kgf
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Must Operate :
Must Release :
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Solenoid Release
Voltage - Supply :
110VAC
Voltage Rating :
100VAC, 24VDC
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
TL500 Interlight 9,581 Replacement for Samsung TL500 Re
TL500 B&K Precision 5,168 HIGH PERFORMANCE BENCH DMM ASSY
TL500 BATTERY Interlight 6,179 Replacement for Samsung TL500 Ba
TL5001 Altech Corporation 5 TOWER LIGHT 50MM SHORT BASEPLAST