TL4019-41102F1M
Manufacturer Part Number:
TL4019-41102F1M
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
TL4019-4, 110VAC, PTL, 2NC+1NO+1
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Interlock Switches
Actuator Type :
Panel Disconnect
Approval Agency :
CE, cULus
Circuit :
4PST-3NC/1NO (DB/DM)
Conduit Thread Size :
M20 x3
Current Rating (Amps) :
4A (AC/DC)
Features :
Holding Force :
122kgf
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Must Operate :
Must Release :
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Solenoid Locking
Voltage - Supply :
110VAC
Voltage Rating :
230VAC, 24VDC