MFR0623FADV5620
- Manufacturer Part Number:
- MFR0623FADV5620
- Manufacturer/Brand:
- Viking Tech
- Part of Description:
- RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL
- Manufacturer :
- Viking Tech
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 562 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%