FS-20SCBE100R0FENI
- Manufacturer Part Number:
- FS-20SCBE100R0FENI
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Huntington Electric, Inc.
- Part of Description:
- RES 100OHM 20W 1% PCD NON-IND
- Manufacturer :
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Non-Inductive
- Height - Seated (Max) :
- 0.725" (18.41mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Package / Case :
- Radial
- Power (Watts) :
- 20W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.437" Dia x 2.375" L (11.11mm x 60.33mm)
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- ±260ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%