TK233-50.0K-0.1%-10PPM
- Manufacturer Part Number:
- TK233-50.0K-0.1%-10PPM
- Manufacturer/Brand:
- Caddock Electronics, Inc.
- Part of Description:
- RES 50K OHM 0.1% 0.3W RADIAL
- Stock Condition:
- 287
- Manufacturer :
- Caddock Electronics, Inc.
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Moisture Resistant, Non-Inductive
- Height - Seated (Max) :
- 0.300" (7.63mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Radial
- Power (Watts) :
- 0.3W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 50 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.290" L x 0.095" W (7.37mm x 2.41mm)
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- ±10ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%