VR68000001005FAC00
- Manufacturer Part Number:
- VR68000001005FAC00
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- RES 10M OHM 1W 1% AXIAL
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- High Voltage, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 MOhms
- Size / Dimension :
- 0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%