RM12F5101CT
Manufacturer Part Number:
RM12F5101CT
Manufacturer/Brand:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Part of Description:
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
5.1 kOhms
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%