KABR1000 470R J
Manufacturer Part Number:
KABR1000 470R J
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
METAL CLAD BRAKING RESISTOR 1000
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Specialized Resistors
Applications :
Composition :
Wirewound
Impedance :
Mounting Type :
Screw Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 250°C
Power (Watts) :
1000W
Product Status :
Active
Resistance :
470 Ohms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%