MIC5000BFLMGNHT5
- Manufacturer Part Number:
- MIC5000BFLMGNHT5
- Manufacturer/Brand:
- Vishay
- Part of Description:
- MICROWAVE RESISTOR, 0402, 50 OHM
- Manufacturer :
- Vishay
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- Bonding Mountable, Moisture Resistant, RF, High Frequency
- Height - Seated (Max) :
- 0.012" (0.30mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.125W, 1/8W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 50 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Supplier Device Package :
- 0402
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%