CHD250PS15
- Manufacturer Part Number:
- CHD250PS15
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 15V 251W
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, TUV, UL
- Current - Output 1 :
- 16.7 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 94%
- Features :
- Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 251W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 80 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 15V