XY2CE5A270
- Manufacturer Part Number:
- XY2CE5A270
- Manufacturer/Brand:
- Schneider Electric
- Part of Description:
- CABLE PULL SWITCH 300VAC 10A XY2
- Manufacturer :
- Schneider Electric
- Product Category :
- Cable Pull Switches
- Circuit :
- DPST-NC
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC), 270mA (DC)
- Features :
- Push Button Emergency Stop Switch
- Ingress Protection :
- IP66 - Dust Tight, Water Resistant
- Maximum Cable Length :
- 50m
- Operating Force :
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off
- Voltage Rating - AC :
- 240V
- Voltage Rating - DC :
- 250V