XY2CH14250TK
- Manufacturer Part Number:
- XY2CH14250TK
- Manufacturer/Brand:
- Schneider Electric
- Part of Description:
- CABLE PULL SWITCH 240VAC 10A XY2
- Manufacturer :
- Schneider Electric
- Product Category :
- Cable Pull Switches
- Circuit :
- 3PST-2NC/1NO
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC), 270mA (DC)
- Features :
- Push Button Emergency Stop Switch
- Ingress Protection :
- IP66 - Dust Tight, Water Resistant
- Maximum Cable Length :
- 30m
- Operating Force :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off, Off-On
- Voltage Rating - AC :
- 240V
- Voltage Rating - DC :
- 250V