ENP-240-24
- Manufacturer Part Number:
- ENP-240-24
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 27.6V 240W
- Stock Condition:
- 29
- Manufacturer :
- MEAN WELL
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE, cULus
- Current - Output 1 :
- 8.7 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 93.5%
- Features :
- Adjustable Output, PFC, Universal Input
- Mounting Type :
- Benchtop
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 240W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 7.56" L x 7.01" W x 1.79" H (192.0mm x 178.0mm x 45.5mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 27.6V