TN19-0250-12
Manufacturer Part Number:
TN19-0250-12
Manufacturer/Brand:
Tiger Power
Part of Description:
AC-DC Switching Power Supply 12V
Stock Condition:
60
Manufacturer :
Tiger Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, cURus, TUV, UL
Current - Output 1 :
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
92.5%
Features :
Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Power (Watts) :
250W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 4.00" W x 0.84" H (50.8mm x 101.6mm x 21.3mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V