MDS-100APS24 BA
Manufacturer Part Number:
MDS-100APS24 BA
Manufacturer/Brand:
Delta Electronics / Fans
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 24V 80W
Stock Condition:
541
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB Scheme, CE, CQC, EN, UL
Current - Output 1 :
4.2 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
88%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Power (Watts) :
80W (100W Forced Air)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.1mm)
Standard Number :
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
24V