FQA70N15
- Manufacturer Part Number:
- FQA70N15
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild Semiconductor
- Part of Description:
- POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 7
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 70A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 150 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 175 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 5400 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-3P-3, SC-65-3
- Power Dissipation (Max) :
- 330W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 28mOhm @ 35A, 10V
- Supplier Device Package :
- TO-3PN
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±25V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4V @ 250µA