R8010ANX
- Manufacturer Part Number:
- R8010ANX
- Manufacturer/Brand:
- ROHM Semiconductor
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 800V 10A TO220FM
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 10A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 800 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 62 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 1750 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3 Full Pack
- Power Dissipation (Max) :
- 40W (Tc)
- Product Status :
- Not For New Designs
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 560mOhm @ 5A, 10V
- Supplier Device Package :
- TO-220FM
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±30V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 5V @ 1mA