IPC100N04S5L2R6ATMA1
- Manufacturer Part Number:
- IPC100N04S5L2R6ATMA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 40V 100A 8TDSON-34
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 100A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 40 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 4.5V, 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 55 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2925 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- 8-PowerTDFN
- Power Dissipation (Max) :
- 75W (Tc)
- Product Status :
- Not For New Designs
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 2.6mOhm @ 50A, 10V
- Supplier Device Package :
- PG-TDSON-8-34
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±16V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 2V @ 30µA