CYPM1311-48LDXI
- Manufacturer Part Number:
- CYPM1311-48LDXI
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- FIFO, I²C, SPI, SSP, UART/USART, USB
- Core Processor :
- ARM® Cortex®-M0+
- Core Size :
- 32-Bit
- Data Converters :
- A/D 5x8/12b SAR
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 26
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 48-UFQFN Exposed Pad
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, CapSense, DMA, POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Active
- Program Memory Size :
- 256KB (256K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 32K x 8
- Speed :
- 48MHz
- Supplier Device Package :
- 48-QFN (6x6)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 1.71V ~ 5.5V