IPB016N06L3GATMA1
- Manufacturer Part Number:
- IPB016N06L3GATMA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 60V 180A TO263-7
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 180A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 60 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 4.5V, 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 166 nC @ 4.5 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 28000 pF @ 30 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
- Power Dissipation (Max) :
- 250W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 1.6mOhm @ 100A, 10V
- Supplier Device Package :
- PG-TO263-7
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 2.2V @ 196µA