AL5050A-RN-60MA
- Manufacturer Part Number:
- AL5050A-RN-60MA
- Manufacturer/Brand:
- Solidlite
- Part of Description:
- 5050 60mA Red LED
- Manufacturer :
- Solidlite
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Red
- Configuration :
- Independent
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 1.60mm
- Lens Color :
- Lens Size :
- 4.00mm Dia
- Lens Style :
- Round with Flat Top
- Lens Transparency :
- Millicandela Rating :
- 775mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 6-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 5.00mm L x 5.00mm W
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.1V