R20BLU-5-0080
- Manufacturer Part Number:
- R20BLU-5-0080
- Manufacturer/Brand:
- Bivar, Inc.
- Part of Description:
- LED BLUE CLEAR T/H
- Manufacturer :
- Bivar, Inc.
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Blue
- Configuration :
- Standard
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 6.90mm
- Lens Color :
- Colorless
- Lens Size :
- 5.00mm Dia
- Lens Style :
- Round with Domed Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 600mcd
- Mounting Type :
- Through Hole
- Package / Case :
- 4-DIP (0.200", 5.08mm)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 7.60mm L x 7.60mm W
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- 80°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.4V