DI015N25D1
Manufacturer Part Number:
DI015N25D1
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
MOSFET N-CH 250V 15A TO252-3
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8.9 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
475 pF @ 125 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :
140W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
255mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package :
TO-252-3, DPak
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250µA