SAK-C164CI-8E25MDB
- Manufacturer Part Number:
- SAK-C164CI-8E25MDB
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IC MCU 16BIT 64KB OTP 80MQFP
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- CANbus, EBI/EMI, SPI, SSC, UART/USART
- Core Processor :
- C166
- Core Size :
- 16-Bit
- Data Converters :
- A/D 8x10b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 59
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Oscillator Type :
- External
- Package / Case :
- 80-QFP
- Peripherals :
- POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Active
- Program Memory Size :
- 64KB (64K x 8)
- Program Memory Type :
- OTP
- RAM Size :
- 4K x 8
- Speed :
- 25MHz
- Supplier Device Package :
- PG-MQFP-80-7
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 4.75V ~ 5.5V