LM3S328-IQN25-C2
- Manufacturer Part Number:
- LM3S328-IQN25-C2
- Manufacturer/Brand:
- Luminary Micro
- Part of Description:
- IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
- Stock Condition:
- 99
- Manufacturer :
- Luminary Micro
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
- Core Processor :
- ARM® Cortex®-M3
- Core Size :
- 32-Bit Single-Core
- Data Converters :
- A/D 8x10b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 28
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 48-LQFP
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Obsolete
- Program Memory Size :
- 16KB (16K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 4K x 8
- Speed :
- 25MHz
- Supplier Device Package :
- 48-LQFP (7x7)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 3V ~ 3.6V