XLM2CRK20DLSDLCR
Manufacturer Part Number:
XLM2CRK20DLSDLCR
Manufacturer/Brand:
SunLED
Part of Description:
LED RED DIFFUSED RADIAL LEAD T/H
Manufacturer :
SunLED
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
7.00mm
Lens Color :
Red
Lens Size :
5.20mm x 3.80mm
Lens Style :
Oval with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
995mcd
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Supplier Device Package :
Radial Lead
Viewing Angle :
100°, 50°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V