STP80N450K6
Manufacturer Part Number:
STP80N450K6
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
N-CHANNEL 800 V, 400 MOHM TYP.,
Stock Condition:
495
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17.3 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
700 pF @ 400 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
100W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
450mOhm @ 5A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 100µA