DI110N03PQ
Manufacturer Part Number:
DI110N03PQ
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
MOSFET N-CH 30V 110A 8QFN
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14 nC @ 4.5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1860 pF @ 15 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
56W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.65mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package :
8-QFN (5x6)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA