F1081USD-20C000842U1930
- Manufacturer Part Number:
- F1081USD-20C000842U1930
- Manufacturer/Brand:
- Harvatek Corporation
- Part of Description:
- 2.8(L)X1.2(W)X0.8(H) MM
- Manufacturer :
- Harvatek Corporation
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Red
- Configuration :
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 0.90mm
- Lens Color :
- Lens Size :
- Lens Style :
- Irregular
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 1125mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Package / Case :
- 2-SMD, No Lead
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.80mm L x 14.00mm W
- Supplier Device Package :
- 2-SMD
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2V