IRF40SC240ARMA1
Manufacturer Part Number:
IRF40SC240ARMA1
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
MOSFET N-CH 40V 360A TO263-7
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
360A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
6V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
458 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
18000 pF @ 20 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Power Dissipation (Max) :
2.4W (Ta), 417W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
0.65mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package :
PG-TO263-7
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.7V @ 250µA