APHB1608LG3R2C-AMT
Manufacturer Part Number:
APHB1608LG3R2C-AMT
Manufacturer/Brand:
Kingbright
Part of Description:
LED GREEN RED SMD 0603
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green, Red
Configuration :
Current - Test :
2mA
Features :
Height (Max) :
0.60mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.60mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
115mcd Green, 27mcd Red
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.60mm W
Supplier Device Package :
0603
Viewing Angle :
130°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.65V Green, 1.75V Red