VAOM-A12571G-BW/40
Manufacturer Part Number:
VAOM-A12571G-BW/40
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
DISPL 1.2" DOT-MATRIX YLW-GRN CA
Manufacturer :
Product Category :
LED Dot Matrix and Cluster
Color :
Green
Configuration :
5 x 7
Interface :
Internal Connection :
Common Cathode Row, Common Anode Column
Millicandela Rating :
12mcd
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
1.25" L x 0.89" W x 0.31" H (31.70mm x 22.60mm x 8.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.740"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.860"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 1.670"