SA39-11SYKWA
Manufacturer Part Number:
SA39-11SYKWA
Manufacturer/Brand:
Kingbright
Part of Description:
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL YLW 10DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
LED Character and Numeric
Color :
Yellow
Common Pin :
Common Anode
Current - Test :
20mA
Digit/Alpha Size :
0.39" (10.00mm)
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
86mcd
Number of Characters :
1
Package / Case :
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Power Dissipation (Max) :
75mW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Wavelength - Peak :
590nm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL YLW 10SMD
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.51" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.20" SGL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.30" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL GRN 10SMD