RMD0A8P20ES9
- Manufacturer Part Number:
- RMD0A8P20ES9
- Manufacturer/Brand:
- Rectron USA
- Part of Description:
- MOSFET 2 P-CH 20V 800MA SOT363
- Manufacturer :
- Rectron USA
- Product Category :
- FET, MOSFET Arrays
- Configuration :
- 2 P-Channel (Dual)
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 800mA (Ta)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 20V
- FET Feature :
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 1.8pC @ 4.5V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 87pF @ 10V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
- Power - Max :
- 800mW (Ta)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 1.2Ohm @ 500mA, 4.5V
- Supplier Device Package :
- SOT-363-6L
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 1V @ 250µA