M7E-12DRN1
Manufacturer Part Number:
M7E-12DRN1
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
DISPLAY LED 7-SEG 4.72" SGL RED
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
LED Character and Numeric
Color :
Red
Common Pin :
Current - Test :
Digit/Alpha Size :
4.72" (120.00mm)
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
Number of Characters :
1
Package / Case :
Power Dissipation (Max) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
6.457" H x 4.157" W x 0.658" D (164.00mm x 105.60mm x 16.70mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
12V ~ 24V
Wavelength - Peak :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL YLW 10SMD
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.51" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.20" SGL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.30" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL GRN 10SMD