INND-SS40AAB
Manufacturer Part Number:
INND-SS40AAB
Part of Description:
DISPLAY 7SEG 0.4" SGL AMB 10SMD
Color :
Amber
Common Pin :
Common Anode
Current - Test :
20mA
Digit/Alpha Size :
0.40" (10.16mm)
Millicandela Rating :
13mcd
Power Dissipation (Max) :
70mW
Size / Dimension :
0.591" H x 0.362" W x 0.124" D (15.00mm x 9.20mm x 3.15mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Wavelength - Peak :
612nm
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL YLW 10SMD
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.51" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.20" SGL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.30" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL GRN 10SMD