INND-SS40WAG
Manufacturer Part Number:
INND-SS40WAG
Part of Description:
DISPLAY 7SEG 0.4" SGL WHT 10SMD
Color :
White
Common Pin :
Common Anode
Current - Test :
20mA
Digit/Alpha Size :
0.40" (10.16mm)
Millicandela Rating :
30mcd
Power Dissipation (Max) :
114mW
Size / Dimension :
0.591" H x 0.362" W x 0.124" D (15.00mm x 9.20mm x 3.15mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.2V
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL YLW 10SMD
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.51" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.20" SGL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.30" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL GRN 10SMD