INND-SS30RCG
- Manufacturer Part Number:
- INND-SS30RCG
- Manufacturer/Brand:
- Inolux
- Part of Description:
- DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL RED 10SMD
- Manufacturer :
- Inolux
- Product Category :
- LED Character and Numeric
- Color :
- Red
- Common Pin :
- Common Cathode
- Current - Test :
- 20mA
- Digit/Alpha Size :
- 0.30" (7.62mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 7-Segment
- Millicandela Rating :
- 5mcd
- Number of Characters :
- 1
- Package / Case :
- 10-SMD, No Lead
- Power Dissipation (Max) :
- 70mW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2V