INND-SS30YGCG
Manufacturer Part Number:
INND-SS30YGCG
Manufacturer/Brand:
Inolux
Part of Description:
DISP 7SEG 0.3" SGL YLW-GRN 10SMD
Manufacturer :
Inolux
Product Category :
LED Character and Numeric
Color :
Yellow-Green
Common Pin :
Common Cathode
Current - Test :
20mA
Digit/Alpha Size :
0.30" (7.62mm)
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
2mcd
Number of Characters :
1
Package / Case :
10-SMD, No Lead
Power Dissipation (Max) :
70mW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Wavelength - Peak :
572nm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL YLW 10SMD
  • ChromeLED
    DISPLAY 7SEG 0.51" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.20" SGL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.30" SGL AMB 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.28" SGL GRN 10SMD