NHD-10.1-1024600BF-LSXP-CTPFA
- Manufacturer Part Number:
- Manufacturer/Brand:
- Newhaven Display, Intl.
- Part of Description:
- 10.1" IPS TFT LVDS W/ CAP TOUCH
- Manufacturer :
- Newhaven Display, Intl.
- Product Category :
- LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- Diagonal Screen Size :
- 10.1" (256.54mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 1024 x 600
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- I²C, LVDS
- Product Status :
- Active
- Touchscreen :
- Capacitive
- Viewing Area :
- 224.44mm W x 127.00mm H