ULCD-43DCT-AR
Manufacturer Part Number:
ULCD-43DCT-AR
Manufacturer/Brand:
4D Systems
Part of Description:
LCD ARDUINO 4.3" SHIELD & CBL
Manufacturer :
4D Systems
Product Category :
LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Backlight :
LED - White
Controller Type :
Diagonal Screen Size :
4.3" (109.22mm)
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color
Dot Pixels :
480 x 272
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
TTL
Product Status :
Not For New Designs
Touchscreen :
Capacitive
Viewing Area :
95.04mm W x 53.86mm H