E18RG42432LBAM450-N
- Manufacturer Part Number:
- E18RG42432LBAM450-N
- Manufacturer/Brand:
- Focus LCDs
- Part of Description:
- 1.8" TFT PARALLEL, RGB, SPI
- Manufacturer :
- Focus LCDs
- Product Category :
- LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- ST7789
- Diagonal Screen Size :
- 1.8" (45.72mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 240 x 320
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- Parallel, 18-Bit (RGB), SPI
- Product Status :
- Active
- Touchscreen :
- Non-Touch
- Viewing Area :
- 26.64mm W x 35.52mm H