LK162-12-USB-R-E
Manufacturer Part Number:
LK162-12-USB-R-E
Manufacturer/Brand:
Matrix Orbital
Part of Description:
LCD MODULE 32 DIG 16 X 2
Manufacturer :
Matrix Orbital
Product Category :
LCD, OLED Character and Numeric
Background Color :
Black
Backlight :
Character Format :
5 x 8 Dots
Character Size :
5.55mm H x 2.95mm W
Controller Type :
Display Format :
16 x 2
Display Mode :
Display Type :
LCD - Monochrome
Dot Size :
0.56mm W x 0.65mm H
Interface :
I²C, RS-232, TTL, USB
Number of Characters :
32
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Outline L x W x H :
80.00mm x 36.00mm x 28.82mm
Product Status :
Active
Text Color :
Red
Viewing Area :
56.20mm L x 11.50mm W
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMMUNICATION/POWER CABLE
    CABLE DB9 TO FLOPPY HEADER
    CABLE MINI USB INTERNAL
    POWER CABLE 12V
    POWER CABLE 5V