C204ALBSYLY6WM55PAA
Manufacturer Part Number:
C204ALBSYLY6WM55PAA
Manufacturer/Brand:
Focus LCDs
Part of Description:
20X4 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
Stock Condition:
2
Manufacturer :
Focus LCDs
Product Category :
LCD, OLED Character and Numeric
Background Color :
Yellow/Green
Backlight :
LED - Yellow
Character Format :
5 x 7 Dots
Character Size :
4.75mm H x 2.95mm W
Controller Type :
SPLC780D
Display Format :
20 x 4
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
STN - Super-Twisted Nematic
Dot Size :
0.55mm W x 0.55mm H
Interface :
Parallel
Number of Characters :
80
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Outline L x W x H :
98.00mm x 60.00mm x 13.50mm
Product Status :
Active
Text Color :
Black
Viewing Area :
76.00mm L x 25.20mm W
Voltage - Supply :
5V