C204A-FTW-LW65
- Manufacturer Part Number:
- C204A-FTW-LW65
- Part of Description:
- 20X4 FSTN GRAY CHARACTER LCD
- Stock Condition:
- 21
- Background Color :
- Gray
- Backlight :
- LED - White
- Character Size :
- 9.22mm H x 4.84mm W
- Controller Type :
- ST7066U
- Display Format :
- 20 x 4
- Display Mode :
- Transflective
- Display Type :
- FSTN - Film Super-Twisted Nematic
- Dot Size :
- 0.60mm W x 0.65mm H
- Number of Characters :
- 80
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Outline L x W x H :
- 98.00mm x 60.00mm x 13.50mm
- Viewing Area :
- 76.00mm L x 25.20mm W
- Voltage - Supply :
- 5V